top of page

Katherine May’in Enchantment kitabından, yürümek hakkında yazdığı, bana müthiş ilham veren, kendi yogam ve meditasyonumun deneyimi ile eşleşen bir paragrafı aşağıda paylaştım. İlham olsun."Yürüdüğümde üç deneyim katmanından geçerim.

Birincisi tamamen tenimin yüzeyiyle, yani duyularımın anında geri bildirimiyle ilgilidir. Çoğunlukla seğirir ve rahatsızdır: çizmelerim sıkar; çorabıma bir çalı takılır. Sırt çantam omuzlarıma tam oturmaz. Bu aşamada yürüyüşüm dur-kalklar ve sonsuz bir dizi ayarlamayla kısıtlanır. Gerçekten uzağa gitmek isteyip istemediğimden asla emin olamam.

Ama, yürümeye devam edersem, bu hisler sonunda kaybolur ve onların yerini köpüren düşünceler, gelişen fikir ve iç görüler ve zihinde neşeli bir gevezelik hissi alır. Bu, bir yürüyüşte zihnimin içinin bereketli hissettiği noktadır; içinde yaşamak o kadar zevklidir ki, bacaklarımın durmasını asla istemem. Burası, sorunların akıl almaz yöntemlerle çözüldüğü, cevapların başından beri bilinen gerçekler gibi geldiği bir yer, yaratıcı bir alandır.

Eğer yürümeye devam edersem, sonunda o da kaybolur. Belki kan şekeri düşüklüğündendir, belki de patlamış mısır beynim sonunda kendini yakar ama bir noktada çok farklı bir ruh haline, kendimi sessiz ve boş hissettiğim, kelimelerin ötesinde bir yere ulaşırım. Bu benim en sevdiğim aşamadır, bir süreliğine hiçbir şey olmadığım, sadece elinde bir harita, ayakları rotayı bilen ve benim müdahaleme ihtiyaç duymayan, hareket eden parçalardan oluşan bir varoluş, bir açık alandır. Burada hiçbir şey olmaz ya da öyle görünür.

Ancak sonrasında, en derin iç görülerimi, kim olduğumun temelini oluşturan anlamlarda ve anlayışlardaki büyük değişimleri bulurum. Bu haldeyken, ben açık bir kapıyım."

-Katherine May, Enchantment
Uyanan Beden - 6 Aşamalı Somatik Meditasyon


Merhaba,

Soma bedenimiz, fiziksel bedenimizden çok daha fazlası. Somatik Meditasyon bizi iç algılarımıza daha açık olabilmeye, fiziksel bedenimizin bildiğimiz sınırlarını kaldırarak çok daha derinlikli ve katmanlı bir alan ile bizi tanıştırmaya davet ediyor.

 

2017 yılında Dr. Reggie Ray’den eğitimini almış olduğum Uyanan Beden - 6 Aşamalı Somatik Meditasyon Protokolü, bedene dair tüm düşüncelerimizi bir kenara bırakıp, onun kendi farkındalığına, kendi bilme biçimine kendimizi bırakınca Somamızda yaşananlara kapıyı açıyor.

 

Uyanan Beden Protokolü, beden farkındalığı deneyiminin ötesinde ve çok daha derin bir mevcudiyet bütünlenmesini bulma potansiyelini bize sunuyor.

Bedenimizi, yani, Somamızı içeriden keşfetmeye başladığımızda, bir bedene sahip olmanın, bir beden olmanın bizim için ne anlama geldiğine dair sonsuz gibi görünen bir dizi keşif içine gireriz.

Somamız, tam anlamıyla sonsuz bir bilgelik havuzudur ve kendini tarafsız, becerikli ve son derece güvenilir bir yaşam kılavuzu olarak sunar.

Uyanan Beden Protokolü, birbirini takip eden 6 Meditasyon uygulamasından oluşur.

 

6 adımlı bu protokolü, Soma bedene girişe daha çok zaman tanıyabilmek, paylaşım ve kolaylaştırıcı uygulamalara alan vermek için bu kez 8 Haftada aktaracağım.


Gerek protokol, gerek kolaylaştırıcı uygulamalar, deneyimli meditasyon uygulayıcılarının Soma bedenlerini iç algılarıyla keşfetme yolunda derinleşmelerini destekleyecektir.

 

Bu sertifikalı bir meditasyon eğitimi değildir, protokolün kendisi meditasyon deneyiminde kendisi ile daha derin bir boyutta buluşmayı arzu edenlere sağlam ve topraklayıcı bir zemin sunar.

 

Uyanan Beden, 25 aşamalı Meditasyon protokolünün Soma Beden ile tanışma, ona köklenme ve topraklanma ile başlayan ilk 6 adımıdır.

 

Bu Protokolü, 7 Mart’ta başlayarak haftada 1 akşam yapacağımız Zoom buluşmaları ile 8 haftada aktaracağım.

Her Meditasyon uygulaması bir sonraki uygulama için zemin hazırlar.

Tüm meditasyonlar, paylaşımlar ve soru-cevaplara sonradan erişebilmeniz için kayıt alarak katılımcılar ile uygulamayı kendi zamanlarında yapabilmeleri için paylaşıyorum.

Paylaşımlar, soru-cevaplar için bir WhatsApp grubu oluşturuyor ve oradan uygulama sürecinizi destekliyorum.

 

Program Tarihleri:

7-14-21-28 Mart Perşembe

4-18-25 Nisan Perşembe

2 Mayıs Perşembe

Saat 21:00-22:30 arası

 

 

Dilerim ki katılmaya karar verir ve faydasını deneyimlersiniz.

Sevgiler, Nesteren


Kayıt için bu formu doldurabilirsiniz

Kaç şeye niyet edip unuttuk, kaç şeye başlayıp yarım bıraktık?


Bu soru Neden unuttuk ya da bıraktık gibi değil de, Neden niyet ettik ve başladık?


Daha iyisi, fazlası, mutlusu, anlamlısı olduğuna inandığımız için mi? Ve bunu istediğimiz için mi?


Muhtemelen öyle...


Yaşamın, hayat ağacının yüksek bir dalında olgun ve lezzetli bir meyva gibi bizi bekleyen daha’dan bile fazla, en iyi versiyonunu uzanıp almak için mi?


Carpe diem, hayatı/günü yakala, gibi tercüme ediliyor. Oysa, carpe’nin tam tercümesi toplamak, meyvayı dalından pıt diye çekip toplamak gibi... hayatı olgun bir meyva gibi uzan ve topla diyor Romalı şair Horatius.


Niyetlerimiz, kararlarımız ve davranışlarımız da o meyvaya uzanma denemelerimiz aslında...


Neler ‘işte bugün harika bir gündü’ dedirtiyor bize?

1. Sosyal İlişkilenme : İlişkiler, bir arkadaş ile görüşme, sevdiğimiz kişi ile geçirdiğimiz zaman,

2. Yaratıcılığın İfadesi : Çalışmak, yaptığımız işler veya projeler,

3. Hareket… Bedenimizi hareket ettirmek..


Hayatımızı ‘iyi ki..’ ile donatan Sevgimizi yatırdığımız ilişkiler, Emeğimizi yatırdığımız işler güçler ve Enerjimizi yatırdığımız aktiviteler.


Bu üçlü ve günün sonunda olgun meyvayı toplayıp afiyetle yediğimizi hissettiren o keyif bizi hayatın yaşamaya değer olduğuna inandırıyor.


Kısacası Carpe Diem, aslında üçlü sacayağı üzerinde yükseliyor. Enerji, Emek, Sevgi.


Ve bizim bunların toplamından hasat ettiğimiz memnuniyet de yaşama sevincimizin ana kaynağı oluyor :)


Hotatius’dan bu yana dünya değişti, mutluluğa, keyfe, yaşama sevincine bakış konusunda oldukça ilerledik. Artık genel değil daha spesifik ve odaklı bakıyoruz insana ve ihtiyaçlarına.


Mutluluk, uzun ömür, psikolojik sağlamlık, güvende hissetme, yaratıcılık ve üretkenlik, yaşam kalitesi gibi genelleyebileceğimiz pek çok konuda yapılan araştırmaların hepsinin, Carpe Diem felsefesini desteklediğini görmek güzel.


Öte yandan hayat bazen burnumuza bir meyve uzatıyor, topla diyor. Bugün bu meyve düştü senin payına, ve önümüze güçlükleri, sınavları da koyuyor. O meyveyi toplarken değişimi getiriyor hayat, geri dönülemez bir şekilde.


Bir süre görmezden gelebilir, yok sayabilir ve sevdiğimiz dallara uzanıp istediğimiz meyveleri toplamaya çalışabiliriz. Ama burnumuzun dibine kadar girmiş bir meyvayı ne kadar uğraşırsak uğraşalım ancak bir süre görmezden gelebilir ve etrafından dolaşabiliriz.


İşte o zaman, değişime direnmek yerine onu kucaklamamıza yardım eden şey, tepkisellik ya da tutunma olmaksızın sergilediğimiz kararlılıktır.


Kararlılık sükunette mayalanır.


Sükuneti geliştirebiliriz.


Değişim dengemizi bozabilir. Dengemizi kaybettiğimizde, yaşamın bize sunduklarını, dayanma gücümüz, esnekliğimiz ve mizah ile kabul ederek merkezimize dönebiliriz.


Korkularımızı, kafa karışıklığımızı fark ve kabul edebildiğimizde, onları yargısızca görebildiğimizde anlayış ile içimizden gelen bir bilgelikle sükunetimizi davet edebiliriz.


Sükunet, pasif, kayıtsız veya kötümser değildir. Sükunet, yaşamı olduğu gibi kabul etmemize, ve o anda olanla bağımızı yeniden oluşturmamıza olanak sağlar.


Carpe Diem’in bize, zorluklar ve sınavlar ile karşılaştığında, görmezden gelmek, ötelemek, baskılamak yerine, onları da olgun bir meyve gibi toplayabilmek için bu üçlü sacayağından destek alabileceğimiz yönünde bir vaadi de var. Bunlar senin hayatta kalma, güçlüklerle başa çıkma, ve mutluluğa yürüme kaynakların diyor.


Carpe Diem’i bugüne tercüme edersek; Sosyal İlişkilenme, Yaratıcılığın İfadesi ve Bedeni hareket ettirmek.

Bu üçlü, sinir sistemimizi düzenleyerek kendimizi yatıştırma, ilişki ve bağ kurma, yaşadığımız deneyimleri işleme ve sonuçları ile başa çıkabilmede desteğimiz.

Tüm yaşadıklarımızı dönüştürerek yaratıcı ifademizi bulma ve donma ya da savaş/kaç tepkilerine girmeden işlevsel, sosyal bir varlık olarak hayata katılabilme ve süregelen değişimler karşısında sükunetimizi sürdürebilme becerilerimizi bize hatırlatıyor.


Ws kurmak
bottom of page