12 Şubat Çar | Zoom uzerinden Online Bulusmalar

6 Haftalık Meditasyon Atölyesi

Online olarak haftada bir 75 dakikalık buluşmalar ile kendi kendinize Meditasyon yapmanıza yardımcı olarak teknikler öğretilecektir.
Kayıt Kapalı
6 Haftalık Meditasyon Atölyesi

Yer ve Tarih

12 Şub 2020 21:00 – 12 Mar 2020 22:15
Zoom uzerinden Online Bulusmalar

Etkinlik detayları

Yapılan araştırmalar, yüzyılın salgın hastalığının Yalnızlık olduğunu gösteriyor. Yalnızlık dünyadaki yaş ortalamasının en yüksek olduğu günümüzde, alzheimer gibi fizyolojik uzantıları da olan pek çok psikolojik bozukluğun da tetikleyicisi olarak görülüyor. 

Yalnızlık yeni bir sorun mu? Tabii ki değil, ama ömrü gittikçe uzayan insanın gittikçe büyüyen sorunu. Nitekim, insanoğlunun yaşamda karşılaştığı sorunlar, aşmak istediği güçlükler, manevi ihtiyaçları ve ulaşmak istediği tatminler onu daha fazlasının arayışına yönlendirmiştir.

Bu arayış, varoluşunu sorgulamaya ben kimim, burada ne yapıyorum, yaşamımın amacı ne gibi soruları doğurmuştur. 

Meditasyon uygulamaları insanın tüm bu arayış ve sorularından kaynaklanan üzüntü, ıstırap ve acılarının dindirilmesi ihtiyacından doğmuş yöntemler ve araçlardır. 

Zihin dağınıklığı, kaotik düşünceler ve düşünce kalıpları, olumsuzluk, negatif düşünme ve hissetme eğilimleri her zaman insanın hayatını zorlaştıran sorunlar olmuştur. Bugün, bizden birkaç nesil önce yaşayan atalarımıza göre bu sorunların çözümünde bize yardımcı olacak kaynaklara çok daha fazla ihtiyaç duyuyoruz.

Gittikçe hızlanan ve hızlandıkça ilişkileri de sertleştiren yaşamda meditasyon, kişinin farkındalığını uyandırarak bu eğilim ve alışkanlıkları dönüştürmek için bize yöntemler sunar. 

Meditasyon, içimizdeki kendiyle dost olabilme kapasitesini uyandırır. Yalnızlığın bir salgına dönüştüğü bu çağda, yalnız olmadığımızı fark edebilecek deneyimleri önümüze açar.

Dingin, kolay odaklanabilen ve düşüncelere yapışmayan bir zihne ulaşmamızı sağlar. Bizlerin, yaşamı her yönüyle görüp kabul edebilen ve kendini buna göre düzenleyebilen huzurlu bir duygu dünyası oluşturmamıza yardımcı olur. 

Meditasyon çalışmaları genel olarak iki modele ayrılabilir. 

Birinci model, geleneksel ekollerden doğan ve nesiller boyu aktarılarak günümüzde de o ekollerin temsilcileri, öğrencileri aracılığı ile aktarılan teknikler, ikinci model ise belli bir tekniğe ya da ekole bağlı kalmadan gelişen güncel modellerdir.

Daha önce hiç meditasyon uygulaması deneyimlememiş, ya da farklı model ve yöntemlerle meditasyon uygulamalarına katılmış, deneyimlemiş olabilirsiniz. Bu Atölye deneyimli-deneyimsiz Meditasyon yapmayı öğrenmek isteyen herkese açık ve uygundur. 

Bu atölye çalışması ile geleneksel ekollerden doğan meditasyon teknikleri öğrenerek bireysel uygulamanızı başkasından yardım almadan, kendi zamanınızda ve ihtiyacınız olan her yerde yapabilecek yetkinliğe gelebilirsiniz. 

Bu Atölye çalışmasında ne öğreneceksiniz?

·  Budizm ekolünden doğan farklı Meditasyon teknikleri açıklanacak ve teknikleri uygulamayı öğreneceksiniz.

·  Değişik ihtiyaçlarınız için farklı meditasyon tekniklerinin seçimini yapabilmeyi öğreneceksiniz.

·  Meditasyonu zaman-yer engellerinden bağımsız olarak düzenli uygulamanızı sağlayacak temelleri atacaksınız.

·  Stres, Kaygı ve zorlayıcı duygu ve durumlarla başa çıkmada meditasyonu nasıl günlük hayatınızın içine yerleştirebileceğiniz mikro-meditasyon araları yaratabileceğinizi öğreneceksiniz.

Atölye Programı

Buluşmalar aşağıdaki takvime uygun şekilde haftada bir Çarşamba akşamları online olarak yapılacaktır.

Her buluşma 75 dakika sürelidir.

Buluşmaların her birinde bir Meditasyon Tekniği öğretilecek, uygulaması yapılacaktır. 

Deneyim paylaşımı ve sorular cevaplanacaktır. 

Bir sonraki buluşmaya dek yapılmak üzere ödevler verilecektir. 

Atölye Takvimi:

05-12-19-26 Şubat  

04-11 Mart

Saat :21:00-22:15 arası 

Ücret : 500 TL + KDV

Kayıt Kapalı

Paylaşmak istersen