top of page

Pendülasyon - Salınım (bir Somatik Deneyimleme aracı)

Bazen hayat harika gider, her şey yolundadır, keyfimiz yerindedir.


Böyle zamanlarda yol kenarındaki çiçekleri, birbirine gülümseyenleri görür, güneşin sıcaklığını daha bir hisseder, sevgi, neşe, eğlence içeren şeylere daha kolay yönelir, açıldıkça açılır, genişleriz. Yaşamla iç içe dostlarımızla buluşmalara, sosyal ortamlarda var olmaya daha açık, işimizde daha yaratıcı, daha motive ve üretkenizdir.

Bazen de işler istediğimiz gibi gitmez, beklenmedik bir zorluk, sıkıntı ya da hayal kırıklığı ile karşılaşabiliriz.

Böyle zamanlarda bu zorlayıcı duyguların girdap gücü yüksektir. Üzüldükçe üzülebilir, sıkıldıkça sıkılacağımız daha çok şeyi fark etmeye, hatırlamaya başlayabilir, karardıkça kararabiliriz.

İçimize kapanmaya, yalnızlaşmaya eğilim gösteririz. Olumlu ve rahatlatmaya yönelik sözleri duymak, güzellikleri görmek böyleyken zordur. Olumsuz düşüncelerin içine doğru çekilirken, kapandıkça, kasıldıkça, küçüldükçe küçülmenin içinden çıkmayı, sıkışmanın bitmesini istesek de bazı durumlarda bu çok zor olabilir.

Genellikle, üzgünken, kızgınken, kaygılıyken bir anda pencerenin dışındaki bahar çiçekleri gözümüze takılır, kedimiz gelip bize sürtünür, çocuğumuz omzumuza yaslanır, bir kahve kokusu burnumuza dolar, gökyüzünde akan beyaz bulutları görürüz.

Ve derin bir nefes veririz, biraz hafifleriz, oturduğumuz yerin ucundan geriye kayar, sırtımızı yaslar, bedenimiz gevşer, yüz ifademiz yumuşar, gülümseyebiliriz hatta.

Az önce ne hissediyorsak hala hissetmeye devam ederiz etmesine de, sanki yoğunluğu bir nebze azalmış gibidir...

Bu zor bir duygudayken rahatlatan bir duyguya geçebilmeye esnek dayanıklılık deniyor. Zorlanmayı deyim yerindeyse göğüsleyip, yere indirip, hayata pas atıp devam edebiliyoruz.

Böyle zor duygudan rahatlatıcı olana geçiş yapmaya, sonra oradan zor duyguya geri dönüp belki daha rahatlamış bir yerden onunla tekrar kalıp, yine olumlu ya da nötr bir duyguya kendimizi taşımaya pendülasyon, türkçesiyle, salımın diyoruz.

Pendülasyon, Dr. Peter Levine’ın geliştirmiş olduğu Somatik Deneyimleme modelinin araçlarından biri, travma ile klinik olarak çalışmada, Somatik Deneyimleme uygulayıcısı veya Terapist, danışanı zorlayıcı duygudan, travmanın o içe doğru kapatan, yumruk gibi kıstıran halinden biraz daha rahat nefes alabileceği ve esnek dayanıklılığını geliştirebileceği bir yere taşımada bu aracı kullanıyor. Bu iki hal arasında salınarak gittikçe genişleyebiliyoruz.

Bir isim konup, tanım getirilince yepyeni bir şey ile karşılaşmış gibi hissediyoruz, öte yandan, hayatın içinde biz bir günde defalarca pendülasyon yapa yapa işlevsel ve sosyal varlıklar olarak hayatımızı sürdürüyoruz. İçimizde doğal olarak bunu yapabilme kapasitesi var.

Zaman zaman, gerek travmatize edici olaylar ve deneyimler, gerekse kendi kendimize taşımada zorlandığımız durumlar olduğunda kendi kendimize bunu yapamayabiliyoruz. Böyle zamanlarda yardım ve destek alarak bu kapasitemizi hayata geçirebilir, yine bu aracı kullanma becerimizi geliştirebiliriz.

Bu beceriyi geliştirmek önemli, çünkü, Dr. Peter Levine’ın da dediği gibi, en temel yaşam duygumuz, genişleme kapasitemizde yatıyor.

Somatik Deneyimleme tabii ki sadece pendülasyon uygulamasından ibaret değil, geniş yelpazede araç ve yöntemler ile bu desteği sağlıyor ve iyi olma halimizi bedenselleştirmemize yardımcı oluyor. Böylece kendimizde bütünlüğü deneyimleyebiliyor, yaşamı topyekün olarak kucaklayabiliyoruz.

İlginizi çekebileceğini düşünerek Dr. Peter Levine’ın türkçe altyazılı olarak Pendülasyonu anlattığı bir videosunu aşağıda izlemeniz için buraya bırakıyorum.Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Ws kurmak
bottom of page